A főzési arány a kávé és a víz arányára utal egy bizonyos főzési receptben. Ezért az, hogy egy komplex, kiegyensúlyozott és aromás kávét vagy egy magas savtartalmú kávét kapunk-e, a kávébab és a víz minőségétől, valamint ezek kombinációjától függ. A választott arány befolyásolja az ital erősségét és ízét. Más szóval azt is mondhatjuk, hogy a felhasznált őrölt kávéadag súlya és a hozam (végső ital) súlya.
Miért fontos ezt tudni?
Az egyes felhasznált összetevők mennyisége számít. Tehát be kell tartanunk a receptet, hogy elkerüljük a kávé rosszabb ízét és viszkozitását. Ami tehát leginkább segít ebben az esetben, az a mérleg és az stopper, amit minden barista mellett láthatunk főzés közben.
Egyes baristák olyan recepteket használnak, mint például "50 gramm kávé 1 liter vízre ennyi csészéhez". Mások viszont arányokról beszélnek. Az egyik például mondhat 1:15 arányt. Ez azt jelenti, hogy használhatsz 15 grammos vagy 23 grammos adagot, és két olyan italt készíthetsz, amelyeknek az aránya megegyezik, de a hozamuk eltérő, 225 gramm, illetve 345 gramm.
Minden esetben fontos, hogy megpróbáljuk következetesnek tartani.
A mi módszerünket is követheti a főzőméretétől függően:
1 - Melegíte fel a vizet 92°-ra, és őrölje meg a kávét (közepes vagy durva őrlés).
2 - Helyezze be a papírszűrőt, és öblítse át forró vízzel, majd engedje le a vizet.
3 - Öntsön 23 g kávét a szűrőbe, és mérlegelje a mérleget.
4 - Előfúzió: Öntsön 150 g vizet, ügyelve arra, hogy az összes őrölt kávé nedves legyen.
5 - 2. kiöntés: 30 másodperc elteltével körkörös mozdulatokkal öntsön vizet, hogy elérje a 320g-ot.
A teljes felöntési idő: 3 perc
Ideje élvezni!
Ezek az iránymutatások jó kiindulási pontok a főzési recept kialakításához, de ahhoz, hogy igazán megtudja, mi a legjobb, kísérleteznie kell.
Próbáljon ki különböző főzési arányokat különböző kávékkal, és élvezze minden egyes lefőzött kávét!